Середня ціна за 1 гектар паю на Вінниччині становить сьогодні 35 975 гривень

Про це інформував директор ДП “Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” Ярослав Ярославський.

“Вже пів року як Україна має свій вільний ринок землі. Так, він все ще помірно набирає обертів, не спричиняє «буму» земельних операцій з купівлі-продажу сільськогосподарської землі, зростає без кульмінаційних моментів. Однак, має великий потенціал для розвитку та характеризується стабільністю, прозорістю і позитивною динамікою. Така тенденція помітна в цілому у всіх регіонах країни, зокрема, на Вінниччині”, – повідомляє керівник підприємства. А водночас наводить кількісні результати ринку землі у Вінницькому регіоні за останні 6 місяців.

Далі – пряма мова Ярослава Ярославського.

Згідно з офіційними даними Мінагрополітики та Держгеокадастру, станом на 17 січня 2022 року кількість зареєстрованих земельних угод на Вінниччині складає 5702. Тоді як в Україні всього провели 80 738 операцій з продажу, відчуження та дарування земельних ділянок.

Як і попередні місяці, Вінниччина твердо займає четверту позицію серед регіонів-лідерів за кількістю земельних транзакцій. Випереджають її Харківська (8182), Київська (5940) та Полтавська (5771) області.

Помітний приріст земельних операцій в області припав на два останні місяці року 2021. Так ще на початку листопада 2021 року кількість правочинів дорівнювала 2833. Тобто фактично відбулось зростання близько у 2 рази.

Площа земель в регіоні, щодо яких зареєстровано правочини – 10 599 гектарів. Це складає 5,1% від сумарної площі ділянок в Україні, над якими здійснювали операції з продажу, відчуження та дарування з моменту старту земельного ринку.

В цілому у Вінницькій області було укладено земельних угод на понад 94 млн гривень.

Якщо брати до уваги операції купівлі-продажу земельних ділянок суто за цільовим призначенням для товарного сільськогосподарського виробництва, то у Вінницькій області станом на 17 січня таких було здійснено 1991 щодо земель площею 4874,69 га.

Середньозважена ціна за 1 га такої земельної частки в регіоні становить 35 975 грн. Для порівняння, відзначу, що у Львівській області на сьогодні найбільша середньозважена ціна за 1 га – 86 395 грн. У Київській – 62 384 грн. Це ті регіони, що суттєво лідирують за показником ціни. А загалом в Україні останні місяці він тримається в межах 33 тис. грн.

Що показово – довіра українців до ринку землі зростає. Як бачимо, побоювання щодо викупу української землі іноземцями чи великої концентрації земельних ресурсів «в одних руках» розвіюються, оскільки уряд встановив законодавчі запобіжники для цього. Втім поки що маємо ситуацію, коли попит перевищує пропозицію – за даними аналітиків, кількість потенційних покупців землі в Україні у 2-2,5 раза перевищує кількість продавців.

Що чекати у 2022-му?

Ці тенденції зберігатимуться і в новому році. Ціноутворення так і залишиться на етапі формування. Вартість сільськогосподарської землі в області безумовно продовжуватиме рости й, враховуючи поточну динаміку, до середини року закріпиться на рівні 45 тисяч гривень за гектар.

Прогнозовано, що збільшиться кількість продавців землі онлайн, оскільки все більше підприємств в Україні вдаються до електронних земельних аукціонів як інструменту, що вже встиг довести свою ефективність. Підкреслю, що за даними «Прозорро.Продажі», зростання ціни на торгах уже сягає майже 200%!

І останнє – у 2022 році на земельний ринок чекають нові зміни. Нині депутати мають намір удосконалити процедуру купівлі-продажу землі. Відповідний законопроєкт №6199 щодо уточнення положень стосовно вчинення нотаріальних дій в процесі набуття прав на земельні ділянки вже зареєстрували. Ним пропонується скасувати нотаріальну перевірку покупців невеликих земельних ділянок для садівництва та земельних ділянок для ведення ОСГ, розташованих в межах населених пунктів, на предмет дотримання ними обмеження у володінні землею до 100 га. А також розв’язати питання зловживання переважним правом при купівлі земельних ділянок.

Тобто загалом нам можна сподіватися на спрощення процедури набуття у власність землі.