До Дня народження видатного композитора Миколи Леонтовича, голова ГО «МИ – ВІННИЧАНИ» Валерій Коровій спільно з координаторами об‘єднання та Анатолієм Завальнюком – професором, фундатором літопису життя видатного земляка, побували у музеї-садибі Леонтовича та на могилі композитора.
Анатолій Федорович з 1969 року розпочав вивчення та дослідження життя та творчості Миколи Леонтовича. Саме з його ініціативи було відновлено садибу та створено у її приміщенні музей. Тут чимало експонатів та інформації передані саме паном Анатолієм. Науковець пригадує, першу книгу про видатного земляка видав у 1980 році. На цьому не зупинився і продовжив дослідження, його результатом стало видання «Микола Леонтович: листи, документи, духовні твори». У книзі зібрані листи митця, його твори, біографічні дані, ексклюзині епізоди з творчості, твори митця. Цікавим є факт, що багато матеріалів Анатолій Федорович отримав особисто від доньки Леонтовича.
Анатолій Завальнюк жартома зазначає, мовляв, він дав перше життя музею, а Валерій Вікторович Коровій – друге. Адже з часом музей-садиба почав занепадати, а могилу композитора важко було знайти у чагарниках. Тоді, саме за ініціатив Валерія Коровія (який на той час очолював обласну адміністрацію) музей почали відновлювати.
Валерій Вікторович розповідає, що до питання історичного відновлення пам’яті композитора підходили комплексно: зробили ремонт в приміщенні музею-садиби, на місці поховання створили меморіальний комплекс, вінницька обласна філармонія отримала ім’я видатного композитора, як і вінницький камерний хор, митцю присвятили фестивалі та встановили рекорд з масштабнішого виконання «Щедрика».
Сьогодні цю композицію виконують у всьому світі, вона є символом Різдва та Новорічних свят, відома в різних куточках світу та є культурною спадщиною України, яка прославляє її на всіх континентах. Тож потрібно зберігати традиції та пам’ять про видатного композитора та нашого земляка – Миколи Леонтовича.