Сьогодні, 18 травня, у Міжнародний день музеїв, хочемо виділити особливу для Вінниччини постать. Це одна із тих неординарних особистостей, завдяки кому світ більше дізнався про Леонтовича, а Вінниччина має його музей.
Мова йде про Анатолія Федоровича Завальнюка – краєзнавця, дослідника культурної та меморіальної спадщини Миколи Леонтовича.
Анатолій Федорович з 1969 року розпочав вивчення та дослідження життя та творчості Миколи Леонтовича. При зустрічі з командою громадського об‘єднання «Ми – Вінничани», Завальнюк розповів, як йому не просто було ініціювати створення музею. Як вже тоді з нього один голова колгоспу просив «відкат» за будівництво… Як вінницькі художники відмовлялися оздоблювати музей і як він знайшов львівських митців, які залюбки погодилися…
А скільки експонатів він зібрав для музею!
Науковець пригадує, першу книгу про видатного земляка видав у 1980 році. На цьому не зупинився і продовжив дослідження, його результатом стало видання «Микола Леонтович: листи, документи, духовні твори». У книзі зібрані листи митця, його твори, біографічні дані, ексклюзивні епізоди з творчості, твори митця. Цікавим є факт, що багато матеріалів Анатолій Федорович отримав особисто від доньки Леонтовича.
Сам Анатолій Завальнюк зазначає, що він дав перше життя музею, а Валерій Коровій – друге. Адже з часом музей-садиба почав занепадати, а могилу композитора важко було знайти у чагарниках. Саме за ініціативи Валерія Коровія, який тоді очолював Вінницьку ОДА, музей почали відновлювати.
До речі, саме Анатолій Федорович став натхненником для нового проєкту ГО «Ми – Вінничани» – Історія у спогадах людей.
Ми пишаємося, що маємо змогу приятелювати з професором Завальнюком. І шукаємо таких же легендарних особистостей, які є очевидцями чи учасниками знаменних для Вінниччини подій.