З початку повномасштабного наступу росії в Україну, майже всі наші координатори, окрім основної своєї роботи, почали займатися волонтерством.
Серед них і Наталя Машталер із Махнівської ТГ. Жінка розповідає, що в перші дні було страшно, але це відчуття зовсім скоро минуло, натомість з’явилася рішучість та завзятість.
“Ще в лютому до нас почали приїздити переселенці. Наразі їх у громаді офіційно зареєстровано 1400, з них – 300 дітей. Люди були налякані, деякі взагалі приїхали без жодних речей: як встигли заскочити в машину, так і дістались до нас, – зазначає пані Наталя. – Згуртувавшись, ми почали їм допомагати. Спочатку власними силами, потім я зверталася з листами-проханнями до благодійників, інших організацій. Усі радо відгукувалися на кожен такий запит, відтак ми почали отримувати додатковий провіант. Його відразу сортуємо: щось їде на передову нашим захисникам, інше – віддаємо переселенцям”.
За словами Наталі Машталер, нових, тимчасових мешканців громади у Махнівці стараються забезпечити усім необхідним: продуктовими наборами, засобами гігієни, ліками, тепер збирають уже весняно-літній одяг.
“Я об’їздила майже усіх наших внутрішньо переміщених осіб. Побувала в тих, хто проживає в родинах, у будинках, які надали наші жителі громади, – продовжує координаторка. – Я знаю майже всіх переселенців у обличчя, знаю, де проживають багатодітні родини, де є люди з інвалідністю. Їм стараємося допомогти в першу чергу. Ми вже обмінялися контактами, вони мені телефонують з усіх потреб. Багато проводжу юридичних консультацій: одні хочуть правильно зареєструватися, інші – стати на облік у центр зайнятості”.
Для тих біженців, які нині активно шукають роботу, Наталя Машталер уточнює важливі моменти.
✅Внутрішньо перемішені особи працездатного віку, які втратили роботу, мають право стати на облік у центр зайнятості та отримати допомогу від держави. Усі вони відносяться до пільгової категорії і мають право на позачергове працевлаштування. Людині варто прийти у найближчий центр зайнятості з такими документами: паспортом, ідентифікаційним кодом, трудовою книжкою та документом про освіту.
✅Якщо трудова книжка залишилася на попередньому місці роботи, слід написати заяву до того роботодавця, нотаріально її завірити і надіслати йому, аби розірвати з попереднім роботодавцем трудові відносити і отримати від нього трудову книжку.
✅Якщо внутрішньо переміщена особа тимчасово не працювала і має з собою трудову книжку та хоче зараз знайти роботу, вона теж має право звернутися до центру зайнятості, аби отримати статус безробітного і стати в чергу на роботу. Таким людям призначається мінімальна допомога по безробіттю у розмірі 1000 грн впродовж 6 місяців.
Піклуючись про переселенців, не забуває Махнівська громада і про захисників. “Ми регулярно відправляємо авітвки з допомогою для бійців. Ось лише вчора машина виїхала на передову. Збирали цю допомогу усі гуртом, бо дуже хочемо миру та перемоги. І робимо все для того, аби її наблизити. Віримо, що згуртувавшись, ми швидше здолаємо ворога”, – підкреслює пані Наталя.