В умовах військового стану Україна отримала чимало викликів, які потребують миттєвого реагування. На сьогодні, були прийняті швидкі законодавчі зміни, аби попередити загрозу продовольчої безпеки. Про новації у земельній галузі розповів Ярослав Ярослаславський – директор державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою», радник Міністра аграрної політики та продовольства України із земельних питань.
Далі – пряма мова Ярослава Ярославського.
З метою швидкого залучення сільськогосподарських земель країни у виробництво продовольчої продукції в умовах воєнного стану, ВРУ ухвалила відповідний закон 2145-IX, що передбачає значні зміни до Земельного кодексу України.
Документ, передусім, призупиняє низку бюрократичних процедур та спрощує процес передачі в користування сільськогосподарських земель.
Пропоную «пройтися» ключовими нововведеннями закону 2145-IX:
🔹Договори на використання земельних ділянок с/г призначення усіх форм власності, дія яких припинилася після 24 лютого 2022 року, не втрачають свою чинність і автоматично поновлюються на 1 рік.
🔹Передача в оренду с/г ділянок державної та комунальної власності здійснюється районними військовими адміністраціями строком до одного року.
🔹Розмір орендної плати не перевищує 8% НГО.
🔹Договір укладається лише в електронній формі, засвідчується кваліфікованими електронними підписами.
🔹При цьому запроваджуються певні обмеження на використання таких ділянок орендарем. Зокрема забороняється компенсація власних витрат на поліпшення земельної ділянки, зміна угідь ділянки та її цільового призначення, поділ ділянки, будівництво на ній, закладання багаторічних насаджень, передача ділянки в суборенду тощо.
🔹Формування земельних ділянок с/г призначення державної та комунальної власності здійснюється без внесення відомостей до ДЗК та присвоєння їй кадастрового номера, на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яку розробляють за рішенням органу, уповноваженого передавати ділянку в оренду.
🔹Орендарі й суборендарі земельних ділянок с/г призначення усіх форм власності можуть передавати на строк до одного року належне їм право оренди, суборенди іншій особі для використання земельної ділянки за цільовим призначенням.
🔹Державна реєстрація договорів щодо землі, здійснюється районною військовою адміністрацією у Книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану.
🔹Безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Наголошую, що ці правові норми діють лише на період воєнного стану.
Окрім того, звертаю вашу увагу на зміни до Податкового кодексу (Закон № 2120-ІХ), якими встановлюються податкові пільги у частині земельних відносин на час воєнного стану.
🔸На період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, в якому скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю на територіях, на яких ведуться бойові дії, та на тимчасово окупованих територіях. Перелік таких територій встановлюється Кабміном.
🔸Крім цього, за 2022 та 2023 роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання з цих ділянок.