Про це повідомила народний депутат України та партнер ГО “МИ – ВІННИЧАНИ” Лариса Білозір. На власній сторінці у мережі Facebook вона інформувала про проведену на окрузі нараду, присвячену використанню залишків так званої депутатської субвенції, яку в кінці 2021 року зробили перехідною.
“Багато громад, як виявилося, не спромоглися повністю освоїти кошти, направлені для облаштування шкіл, садочків, лікарень, а з початком широкомасштабної війни кошти були заблоковані. Зараз же, в умовах війни, є можливість направити ці кошти виключно для потреб внутрішньо переміщених осіб, продовольчих потреб цивільного населення та територіальної оборони громад”, – підкреслила Лариса Білозір.
За її словами, залишки коштів можна використовувати на облаштування місць перебування ВПО (побутова техніка, меблі та капремонти) в тих самих школах, училищах, санаторіях та лікарнях, де проживають переселенці в тилових громадах. “Але, на жаль, навіть ці пріоритетні платежі казначейство поки не пропускає. Звернулась до обласного та державного казначейства та уповноваженого з прав ВПО з цього питання. Відповідні платежі мають бути пріоритетними для людей та установ, які приймають переселенців. Отже, шановні громади, звертаю вашу увагу на те, що у вас є можливість направити ці кошти для ВПО та мешканців ваших громад!”, – наголосила народна депутатка.
Так, до видатків, спрямованих на задоволення продовольчих потреб цивільного населення, належать:
-Видатки на закупівлю продуктів харчування, зокрема дитячого харчування, питної води, та їх доставку до місць призначення.
-Видатки на евакуацію/вивезення/переміщення цивільного населення із місцевості, де ведуться бойові дії, та небезпечних територій у безпечні місця передбачають, зокрема, видатки на оплату транспортних послуг, паливно-мастильних матеріалів, облаштування місць розміщення громадян, які у зв’язку з бойовими діями залишили місце проживання/перебування.
До інших заходів, спрямованих на підтримку цивільного населення в умовах воєнного стану за рахунок залишків коштів за субвенціями, можна віднести:
-забезпечення одягом та взуттям, товарами першої необхідності, гігієнічними засобами;
-забезпечення медичними засобами (лікарськими препаратами та іншими виробами медичного призначення);
-виплату грошової допомоги.
Одним із напрямів спрямування залишків коштів за субвенціями з державного бюджету місцевим бюджетам також є:
- Облаштування місць розміщення громадян, які у зв’язку з бойовими діями залишили місце проживання/перебування.
- Видатки на облаштування місць розміщення внутрішньо переміщених осіб, що передбачає видатки на:
☑️ забезпечення доступу до електричних мереж, мережі Інтернету та засобів зв’язку;
☑️ придбання питної води, засобів гігієни (мило, антисептик, паперові рушники), мийно-дезінфікуючих засобів, душових кабінок, умивальників, іншої сантехніки, спальних місць, постільної білизни, меблів, засобів для підтримки температурного режиму (радіатори, кондиціонери), контейнерів для зберігання твердих побутових відходів;
☑️ організацію місць для приготування їжі та зберігання продуктів (у тому числі на придбання кухонних плит, холодильників);
☑️ проведення поточного та капітального ремонту приміщень.
☑️ підключення тимчасових споруд до інженерних мереж, придбання санітарно-гігієнічного обладнання (душові кабіни, унітази, умивальники) та протипожежного обладнання (сигналізації, вогнегасники, ящики з піском), улаштування внутрішніх інженерних систем тощо.
“Ураховуючи викладене, питання подальшого застосування придбаних основних засобів (побутової техніки, меблів, сантехніки тощо) місцева рада вирішує самостійно відповідно до визначеного нею порядку. Прошу врахувати це роз’яснення громадам та використати кошти з користю для людей, які найбільше постраждали від війни!”, – підкреслила Лариса Білозір.